Students Achievements

SR NO STUDENT  / GROUP MEMBERS NAME EVENT NAME EVENT PLACE RANK
MECHANICAL ENGINEERING
1 SUJAG SHAH CLAY MODELLING, GTU YOUTH FESTIVAL 2015, INTER ZONAL LEVEL AHMEDABAD 1
2 HITESH PATIL ROBO SOCCER NEOTECH, VADODARA 3
DHIRAJ SONNVANE
RAJAN KUSHWAHA
VANDAN PATHAK
RUSHBHA PATEL
3 NISHANT TIWARI ROBOCON  2016 MAHARASTRA INSTITUTE OF TECHNOLOGY, PUNE Participant
4 NISHANT TIWARI ROVER RUN, JUNKYARD WARS AND AUTO DEXTEROUS L. D. COLLEGE OF ENGINEERING, AHMEDABAD Participant
5 HITESH PATIL ROBO WAR ADIT, V V NAGAR 3
DHIRAJ SONNVANE
RAJAN KUSHWAHA
VANDAN PATHAK
YAKSH KOTHARI
6 DHIRAJ SONAWANE MIME, GTU TECHFEST 2014 BITS CAMPUS, VADODARA Participant
7 SUJAG SHAH CLAY MODELLING, GTU YOUTH FESTIVAL 2013, INTER ZONAL LEVEL AHMEDABAD Participant
8 SUJAG SHAH CLAY MODELLING, GTU YOUTH FESTIVAL 2012, INTER ZONAL LEVEL AHMEDABAD Participant
9 SUJAG SHAH RANGOLI, GTU YOUTH FESTIVAL 2012, INTER ZONAL LEVEL AHMEDABAD Participant
10 NISHANT TIWARI HELL IN THE CELL, GTU TECHFEST 2015 M. S. UNIVERSITY Participant
11 NISHANT TIWARI CLASH OF CLUSTERS,  GTU TECHFEST 2014 BITS CAMPUS, VADODARA 3
12 NISHANT TIWARI THE MIME TIME: SEARCH THE SOUL M. S. UNIVERSITY, VADODARA Participant
13 NISHANT TIWARI THE MECH CHASE: THRILLER DUOS , UDAAN-2014 SVIT, V V NAGAR Participant
14 NISHANT TIWARI HOT PURSUIT, GTU TECHFEST 2014 BITS CAMPUS, VADODARA Participant
15 NISHANT TIWARI ASSEMBLEIT, NFS ROBOTICS SVIT, VASAD Participant
16 NISHANT TIWARI FOOD FACTORY L. D. ENGINEERING COLLEGE, AHMEDABAD Participant
17 HITESH PATIL HELL IN THE CELL: ROBO WAR PARUL UNIVERSITY, VADODARA 5
18 RANA NISHANT C. LAN GAME(COUNTER STRIKE) SPARK 1
DHARMENDRASINH VAGHELA
CHAUHAN JANMJITSINH
VAJA TEJAS P.
HIRANI KUSHAL
19 VARIA KALRAV S. (WINNER) LAN GAME(NFS) SPARK 1
20 BAROT NAITIK PRESENTATION GURU SPARK 1
21 DEEP PATEL PRESENTATION GURU SPARK 1
22 NAYAK TEJASKUMAR I. (WINNER) LAN GAME(NFS) SPARK 1
23 NEEL MISTRY ROBO MANIA - DEATH RACE SPARK 1
PRATIK SOLANKI
24 PATEL KARAN A. ROBO MANIA -ROBO FIFA SPARK 1
PATEL JAY A.
PAEL ANKIT R.
PARMAR JAIMIN F.
25 CHINTAN S. PANCHAL PIRATES OF KJ SPARK 1
DARJI JAY P.
26 PATEL SMIT P. ROBO WAR SPARK 1
SHAH RAVI B.
CHAUHAN JIGNESH A.
27 BRAHMBHATT NIKHIL J DREAM CAR SPARK 1
PATEL DARSHAN M.
ASHAWALA RAJ C.
28 BHOI PRITESH I LONG JUMP SPARK 1
29 VAJA TEJAS P. FOOTBALL SPARK 1
YATALIA PAVAN Y.
PATEL HARSH K.
HIRANI KUSHAL V
KAYASTH JITENDRA M.
PATEL USHIT S.
PATEL RUTUL R.
PATEL ADARSH J.
30 PATEL PRATIK THAKORBHAI (C) CRICKET SPARK 1
UDWADIYA DIVYANK R
CHAUHAN SAGAR ARVINDBHAI
PANCHAL MRUNAL HITESHBHAI
ROHIT BHAVESH MULJIBHAI
PARMAR HETAV LALJIBHAI
NALGE YAKSH HARISHCHANDRA
CHAVDA MITHEELESHVAR H
SINGH NISHILKUMAR S
PATEL TIRTH HARISHBHAI
SOLANKI NEPTUN ASHOKBHAI
MISTRY KUNJ NARENDRAKUMAR
BRAHAMBHATT NIKHIL JAYSHARAN
SAIYED AAMILALI AAIYUBALI
TIWARI ANAND ARUNBHAI
31 SAIYED SHAMS PARVEZ DISC THROW (BOYS) SPARK 1
32 SONI SIDDHARTH RELAY RACE(100*4) (BOYS) SPARK 1
BHOI PRITESH
PADHIYAR KAMLESH
PRAJAPATI KAPIL
33 DURGESH L. PRAJAPATI CRICKET (BOYS) SPARK 1
HARSH S. PATEL
MADHAV R. PANCHAL
MEET P. PATEL
VARUN V. DAVE
SAGAR R. PATEL
DHAVAL A. PATEL
CHITRANG A. VYAS
YASH V. KADAM
DIGVIJAY M. GOHIL
PRIYANK S. BHATT
MITUL H. PATEL
HEMANT G. PATEL
RAVI N. PATEL
VIRANG D. BRAHMBHATT
34 TANDEL RAGHAV RELAY RACE(100*4) (BOYS) SPARK 1
35 RANA AMAN RAJESHBHAI CARROM SPARK 1
36 PATEL PARTH TUG OF WAR (BOYS) SPARK 1
PANCHAL MRUNAL H.
MISTRY KUNJ NARENDRAKUMAR
PANCHAL VRUND JAGDISHBHAI
SOLANKI ABHISHEK RAJESHBHAI
RATHOD HITESHKUMAR MAHENDRABHAI
PANDYA PARTH YOGESHKUMAR
SHRIMALI KATHIT MAHESHBHAI
PATEL MEET BHARATBHAI
PATEL TIRTH HARSHADBHAI
37 MALEK MOHMOINUDDIN SOLO SONG SPARK 1
JAY BAROT
38 SANCHIHAR SHUBHAM Y CHESS SPARK 1
39 MIHIR M.CHANDALIA TABLE TENNIS SPARK 1
40 CHAUHAN AASMA ABDULBHAI DISC THROW (GIRLS) SPARK 1
CIVIL ENGINEERING
1 MODAK NIKHIL MODEL PRESENTATION NEOTECH  INSTITUTE  OF TECHNOLOGY, VADODARA 1
NEHA SAHU
ARCHANA MAKWANA
2 KALP SINDE KABADDI MARWADI COLLEGE, RAJKOT 1
3 TAPAN PAREKH WASTE WATER PARUL UNIVERSITY, VADODARA Participant
SHIVAM MEHTA
SHUSSHRATI SANKHWAL
KAJAL GAIKAWAD
4 ABHISHEK CHAUHAN LAN GAME(COUNTER STRIKE) SPARK 1
DARSH PATEL
AMIR SHAIKH
DEEP SHAH
SHIVANSH PATEL
5 SHEIKH AAMIR BRIDGE- O-SUSPENDO SPARK 1
TULSHIYANI NILESH V.
SHAH ARPIT S.
6 SANKHWAL SUSRASTHI K. HAND WRITING OLYMPIAD SPARK 1
7 PANCHAL RUCHIT P VOLLEYBALL SPARK 1
AMIN DIP
CHIRAG BHATT
PATEL ARJAV B
PATEL MAULIK
MAHESH PRAJAPATI
RATHOD MANISH
VISHAL PATEL
AWANISH MISHRA
8 ANSARI IRFAN KHO-KHO (BOYS) SPARK 1
KALP SINDHE
PATIL NILESH
ARJAV PATEL
PUSHPAK SOLANKI
PRAJAPTI AMIT
RAJAT CHANDAK
JAY BHATT
VICKY SAHANI
DHAMELIYA CHIRAG
PATEL VIREN
KUMAVAT KAMLESH
9 PATEL PRANALI KHO-KHO (GIRLS) SPARK 1
PATEL VAIBHAVI
PATEL DIVYA
RATHOD URMIAL
GANDHI ISHITA
MISTRY PINKAL
GOSAI DARSHANA
PARGI PURVISHA
PARMAR SEJAL
JOSHI BHARGAVI
10 RAVI CHUNARA KABADDI SPARK 1
PATEL ARJAV B
AMIN DIP
BAKUL RAVAT
PARMAR DHIRAJSINH J
PRAJAPATI KULDIP
RAVAL RAHUL S
KALP PRAKASH SHINDE (CAPTAIN)
PATIL NILESH A.
RAJAT CHANDAK
MUSHABBAR ALI
BARAD PRITESH
11 GOSAI DARSHANA SACK RACE_GIRLS (100m) SPARK 1
12 LAD KARAN RELAY RACE(100*4) (BOYS) SPARK 1
VAIBHAV PADHIYAR
13 PRAJAPATI KETAN P. SACK RACE (100m) -BOYS SPARK 1
14 SHAIKH ANISH MUKHTIYAR KABADDI SPARK 1
 PADHIYAR KULDEEP D
RANA MOHIN PRAVINBHAI
SHAH GAURAV SANDIPBHAI
GHODKAR SAURAV  RAVIBHAI
BRAHMBHATT SAMRPAN  K
PATEL KIREN  ARVINDBHAI
 PATEL CHETAN BHAILALBHAI
KACHHIA PRAGNESH  JAYESHBHAI
KUSHWAH KAUSHIK  D
MISTRY MAYANK SURESHBHAI
VOHRA AMMAN SIKANDARBHAI
15 CHAUHAN JANKI DIPAKBHAI KHO-KHO (GIRLS) SPARK 1
TIWARI NAMRATA UMESHBHAI
MORE MANSI SANTOSHBHAI
MAHIDA JAYSHREE BHARATBHAI
PATEL KRUPA GOVINDBHAI
SHAH HELLY PANKAJBHAI
PARWANI CHANDANI PARAMANAND
MULEY HIRAL KALPESHBHAI
BAROT HIRAL RAMESHBHAI
GHAMECHI ANJALI MAHESHBHAI
CHAUDHARI TEJASHWINI GIRISHBHAI
GOHIL KAJALBEN BALVANTBHAI
16 PANCHAL JIGAR M. QUIZ SPARK 1
MEHTA RUCHIT R.
VYAS HARIT P.
17 MISTRY VATSAL J. TABLE TENNIS SPARK 1
18 FIBIN PHILIP BADMINTON (BOYS) SPARK 1
19 CHAUHAN DARSH & JETHVA PARAS SOLO/DUET DANCE SPARK 1
MITESH PAGHDAL
20 BHOI HITENDRA PALM WRESTLING (BOYS) SPARK 1
ELECTRICAL  ENGINEERING
1 JAY SHAH INSTRUMENTAL MUSIC YOUTH FESTIVA, DAHOD 2
2 DARSHAN MORE SMACK BOTZ: DEATH BLOW M. S. UNIVERSITY, VADODARA 1
3 JAYDEEP PATEL PRAKARSH - MEAN MACHINES SVIT, VASAD 1
4 NEEL SHAH CONTRAPTION ADIT,  V V NAGAR 2
5 VARNAMIYA DIGVIJAYSINH TUG OF WAR (BOYS) SPARK 1
KACHELA DHRUV
PATEL DOLPHIN
ANSARI AZHAR
PATEL AAMIYA
PATEL TEJAS
GIRI MOHIT
SOLANKI KISHAN
PANCHAL RAHUL
CHAWDA SURENDRA
6 PUROHIT JAY S. MODEL PRESENTATION SPARK 1
TAMBE ANIKET A.
PATEL NIKHIL N.
SOLANKI HARSHIL A.
7 RAHUL R. PATEL ELECTROLOGY SPARK 1
VANPARIYA KISHAN N.
8 PATEL JAYENDRA RELAY RACE(100*4) (BOYS) SPARK 1
9 PATEL DOLPHIN (GK) FOOTBALL SPARK 1
CHAVDA SURENDRA ©
MUFFADAR KATLARIWALA
KENNEY MACWAN
DIGVIJAY SINH
THAKOR ANAS
TAUSIFRAJA KURESHI
MAXWELL CHRISTIAN
SONI RAJ
UPADHYAY SAURABH
KINJALE SIDDHESH
10 PARMAR PUSHPRAJ. J. KHO-KHO (BOYS) SPARK 1
CHAVDA UPENDRA.S.
PATEL RAHUL.M.
MANVE DHARMESH.P.
CHAUHAN NIKUNJ.D.
SOLANKI AKSHAY.R.
THAKOR KAMLESH.R.
PATEL NAYAN.R.
PARMAR KALPESH.N.
MAKWANA VIRAL.R.
PATEL NISARG.G.
SOLANKI KIRAN.N.
11 SINDHA RAJDIP N.  © VOLLEYBALL SPARK 1
PATEL VAIBHAV P
GANDHI SAURABH  H.
PATEL RAHUL M.
BARIYA UMESH ARJUNBHAI
SHAH ADARSH VIJAYKUMAR
SONVANE DAKSHESH K.
PANDYA KUNTAL VIJAYBHAI
DARJI NIRAV H.
SMIT MAYAVANSHI B.
12 CHAUHAN AASMA ABDULBHAI BADMINTON (GIRLS) SPARK 1
13 CHAUHAN AKIL H. SUDOKU SPARK 1
14 PADARIYA KRRISH M. PALM WRESTLING (BOYS) SPARK 1
15 JOSHI HARSHVARDHAN QUIZ SPARK 1
16 PATEL KISHAN K. ONE MINUTE SHOW SPARK 1
17 CHAUHAN YUVRAJSINGH 1
18 MAUNISH MAILE SOLO/DUET DANCE SPARK 1
19 BHOSLE KESHA JAYESH MEHNDI SPARK 1
20 CHAUHAN AASMA A
COMPUTER ENGINEERING
1 SARIYA KHUSHALI DANCE COMPETITION, GTU TECHFEST GTU, CHANDKHEDA 1
2 BOCHARE KARTIK FOOTBALL, GTU TECHFEST GTU, CHANDKHEDA Participant
3 SUSHIL BHOJWANI LAN GAMING (CS) ADIT, VIDYANAGAR 1
4 MITUL PATEL ROBO WORLD ADIT, VIDYANAGAR Participant
DHRUMIL SHAH Participant
6 SRADDHA VERMA ROBOCON-2016 MAHARASTRA INSTITUTE OF TECHNOLOGY, PUNE Participant
HARSH PANDYA Participant
HARSH TALREJA Participant
9 PATEL NIDHI A. HAND WRITING OLYMPIAD SPARK 1
10 IMRANKHAN PATHAN LONG JUMP SPARK 1
11 SINGH SWETA R. SACK RACE (100m) - GIRLS SPARK 1
12 MISHRA KIRTI TUG OF WAR (GIRLS) SPARK 1
MIR ARZOO
DIGMUNSHI RAZINA
PATEL AFROJABANU
GAVIT MAYURI
PATEL KOMAL
DATTA VISHNA
PATEL VAIBHVI
GHANDHI PRACHI
PADHIYAR ANKITA
13 PATEL MEET V. TREASURE HUNT SPARK 1
SHAH DEEP
PARIKH NISARG
JAGAD MIHIR H.
PATEL HINAL H
SONAWANE DADHICH
PATEL ALAY
PATEL NIKUNJ
14 SHAH PANKIL K. SOLO SONG SPARK 1
NISHNAT VERMA
15 GANDHI PRACHI RANGOLI SPARK 1
VALA SHREYAL
16 SHAH SMIT J. GOOGLE MASTER SPARK 1
17 HEMANSHI H. RANA BADMINTON (GIRLS) SPARK 1
18 MANSI RANA SLOW CYCLE(FEMALE) SPARK 1
ELECTRONICS & COMMUNICATION
1 DIPEN PRAJAPATI NATIONAL ROBOTIC COMPETITION,ROBOCON 2016 MAHARASTRA INSTITUTE
 OF TECHNOLOGY, PUNE
Participant
KRUNAL CHUDASAMA
NIRALI THAKKAR
RACHANA BHUVA
2 DIPEN PRAJAPATI CIC3 ,GTU WINTER CAMP GUJARAT TECHNOLOGICAL
UNIVERSITY, CHANDKHEDA
Participant
KRUNAL CHUDASAMA
NIRALI THAKKAR
RACHANA BHUVA
3 MEGHA DESHMUKH SOLO/DUET DANCE SPARK 1
4 HASTI H. PATEL MODEL PRESENTATION SPARK 1
RAVI SONI
5 HARSH DOSHI SACK RACE_BOYS (100m) SPARK 1
6 GOHIL PAYAL LEMON & SPOON (FEMALE) SPARK 1
7 PARMAR SANJAY SLOW CYCLE(MALE) SPARK 1
INFORMATION TECHNOLOGY
1  NIRMIT JOSHI FENCING (ATHLETICS) DR. AMBEDAKAR HALL, AHMEDABAD 1
2 ROMA PATEL CHAMBERS OF SECRET SVIT, VASAD 2
3 MER VIKRAM MIMICRY, GTU YOUTH FESTIVAL BIT, VADODARA 3
4 NISHANT BHATT ADVERTISEMENT  MAKING COMPETITION ON THALASSEMIA AWARENESS, GTU YOUTH FESTIVAL BIT, VADODARA 2
KAJAL GANGANI
5 KACHHADIYA GOPI DISC THROW (GIRLS) SPARK  
6 SHABINA PEERZADA V CRICKET (GIRLS) SPARK 1
PATEL PRANALI B
PATEL DISHA K
SHARMA SAKSHI B
PATEL RICHA
CHAUHAN HIMANSHI
CHAUHAN MEERA R
SHAH VRUTTI
PATEL NAISARGY
BHATT KINJAL
SANGITA PARMAR
PATEL KRINA
RATHOD SOHRIN
PATEL AESHA
SHAIKH UZMA
AUTOMOBILE
1 ROCKY J. YADAV BADMINTON (BOYS) SPARK 1
2 ROKEY J YADAV QUIZ SPARK 1
3 RADHESH S MENON
4 PANCHAL LABHESH DISC THROW (BOYS) SPARK 1
Enquiry